Akdeniz Üniversitesi
Poster_mini

Sempozyum
"EPIGRAPHIES OF ANATOLIA: their histories and their future"

24 - 27 Nisan 2018, AKMED Konferans Salonu

Binlerce yıldır, Anadolu’nun pek çok uygarlığı – ister kamu belgeleri ister özel içerikler olsun – önemli metinleri kalıcı kılmak için taş üzerine kazımıştır.  Bu süreç dünya çapında pek çok uygarlıkta görülürken, Anadolu’nun yüksek kalite taşlar ve mermer yönünden özel varlığı, istisnai derecede zengin bir metin üretimini sağlamıştır. Son birkaç yüzyıl boyunca, bu belgeler üzerinde yapılan çalışmalar, gittikçe gelişerek ve anlayışımızı zenginleştirerek, bu derin ve çok katmanlı tarihi mirası gitgide daha fazla anlamamıza yardımcı olmaktadır.

Sempozyumun amacı değişik kültürlerin taşa kazınmış metinleri üzerinde çalışan uzmanların, çalışmalarını sunmak ve deneyimlerini karşılaştırmak suretiyle epigrafi disiplininin tarihine yönelik bir bilinç oluşturmalarını sağlamaktır. Sempozyum boyunca, yöntemlerin istikrarlı gelişimlerinin izini sürerek, erken nesillerin yazıtlarla nasıl bir iletişim içerisinde oldukları, taşa kazınmış metinlerin bizi binlerce yıldır okunmamış olan dillerle nasıl tanıştırdığı incelenecek ve gerekli becerileri nasıl öğretebileceğimiz ve de hem Türkiye içerisinde hem de dışında bu eşsiz bilgi deposuna tam bir erişim imkanını sunmak için nasıl yollar bulabileceğimiz üzerine konuşulacaktır. Sempozyum bildirilerinin yayımlanması planlanmaktadır.

Sempozyum dili İngilizcedir.

Detaylar için tıklayınız (İNGİLİZCE)

  
  

 Geçmiş Etkinlikler

 
Afiş


V. ESKİÇAĞ DİLLERİ VE KÜLTÜRLERİ ÖĞRENCİ SEMPOZYUMU
In Memoriam Prof. Dr. Sencer ŞAHİN - 03-06 Mayıs 2017

2014 yılında yitirdiğimiz saygıdeğer hocamız Prof.Dr.Sencer Şahin anısına öğrencileri tarafından düzenlenen V. Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Sempozyumu 3-6 mayıs tarihleri arasında Antalya Akdeniz Üniversitesi'nde gerçekleştirilecektir. Sempozyumda Klasik Filolojiden Eskiçağ Tarihine Arkeolojiden Sanat Tarihine ve epigrafiye Eskiçağ bilimlerinin pek çok disiplininden konuşmalar yer alacaktır.

Sayfa Özeti: ADKAM | Etkinlikler

Anahtar Kelimeler: