Akdeniz Üniversitesi

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

solbos

DUYURULAR
powered by Surfing Waves
 
  • GEPHYRA EK YAYIN DİZİSİ 5-6 ÇIKTI!
    Münzen von Kappadokien. Sammlung Henseler. BAND I-II

    Yazar: Thomas GANSCHOW

(Monogr. 5) BAND I: Königreich and Kaisareia bis 192 n. Chr.
(Monogr. 6) BAND II: Kaisareia ab 193 n. Chr., Tyana, Hierapolis am Saros

Kappadokia 1Genau 85 Jahre sind vergangen, seit die Münzen der Stadt Kaisareia in Kappadokien letztmals zusammenhängend behandelt wurden. Auch das Supplement spiegelt nach 40 Jahren kaum noch den aktuellen Stand der Forschung, die seither einen rasanten Aufschwung genommen hat.

Der vorliegende Katalog vereint die seither erschienene Literatur mit der Publikation der Sammlung Henseler, die über 1.500 kappadokische Münzen aus sieben Jahrhunderten umfasst. Der Schwerpunkt liegt – wie schon vor 85 Jahren – auf den autonomen und kaiserzeitlichen Prägungen, die inzwi­schen auf 921 Typen und zahlreiche Varianten angewachsen sind. Darüber hinaus wurden nun auch die Emissionen von Tyana (71 Typen) und Hiera­polis am Saros (2 Typen) aufgenommen.

   
 

AKRON 15 - AŞAĞI AKIN. Isauria Bölgesi'nde Bir Kale Yerleşimi ÇIKTI!

AKRON 15Bu çalışma Isauria Bölgesi’nde yeni keşfedilmiş bir antik yerleşimi epigrafik ve arkeolojik kalıntılarıyla tanıtmaktadır. Yazıtlı bir kaya mezarı yerleşimin en önemli kalıntılarından birisidir. Yerleşim yerinin adını da veren bu yazıt burada tapım gören Sorapsitos, Selene ve Athena kültlerinin varlığını belgelemektedir. Yazıtın tarihlenlendirilmesi bu yerleşim yerinin ta­rihinin Hellenistik Dönem’e kadar geri gittiğini göstermektedir.Eserde, uzun zamandan beri bilinen ancak lokalizasyonu tartışmalı olan Papirios Kalesi, antik kaynaklar yeniden yorumlanarak surla çevrili bir akropolis’e sahip olan Aşağı Akın yerleşimi ile özdeşleştirilmektedir. Daha önce bir antik yerleşim yerinin bulunduğu Bağdat Kırı’na lokalize edilen Papirios Kalesi’nin bu çalışmada Aşağı Akın akropolis’ine yerleştirilmesi bu bölgede bazı lokalizasyon problemlerinin yeniden ele alınmasını gerekli kılmıştır. Neapolis ve Antiokheia isimli Isauria yerleşimleri, Papirios Kalesi’ni kontrol altında tutan Indakos Kottounes adlı bir haydut şefinin hayatına dair anlatılarda zikredilmektedir. Neapolis’in yeri için Bağdat Kırı antik yerleşimi Antiokheia için de Kalykadnos Vadisi’nde yer alan Nunu Kalesi önerilmektedir. Çalışmada yeni bir bilgi olarak söz konusu Papirios Kalesi ile ilgili İmparator Zeno dönemi olaylarında adı geçen Aziz Konon Kilisesi Aşağı Akın akropolis’indeki kilise ile özdeşleştirilmektedir. Bununla beraber yazıtta adı geçen Tanrıça Athena’nın bir kült yerine sahip olması gerektiği ve bölgede Athena’ya adanmış bazı mağaraların bulunduğundan hareketle söz konusu kült yeri için akropolis kayalığında yer alan kilisenin inşa edildiği dev boyutta doğal kaya oyuğunun en uygun yer olacağı önerilmektedir.

   
   

Sayfa Özeti: ADKAM | Ana Sayfa

Sayfa Açıklaması: Akdeniz Dillerini ve Kültürlerini Araştırma Merkezi

Anahtar Kelimeler: